Plac Staromiejski w Pradze
Pokaż Miejsca na większej mapielokalizacja
Rynek Staromiejski
Rynek Staromiejski (Staroměstské náměstí) to ogromny, liczący 9tys. metrów kwadratowych powierzchni plac, stanowiący centralny punkt Starego Miasta. Dawniej był on sercem osady handlowej, która prawa miejskie uzyskała w 1235 roku. Jest najstarszym i najważniejszym rynkiem Pragi (zwany czasem starym targiem). Powstał już w XII wieku, handlowano tu przede wszystkim jedwabiem, biżuterią i przyprawami. Również dzisiaj jest miejscem handlowym. W grudniu odbywa się tu wielki kiermasz bożonarodzeniowy. Na turystów szczególne atrakcje czekają tu w czasie sylwestrowej nocy. Pokazy sztucznych ogni w tak przepięknym otoczeniu na niezapomniane przeżycie dla każdego, kto widzi to pierwszy raz.
O każdej porze roku jest on pełen turystów i mieszkańców stolicy Pragi. Zwiedzają oni Stare Miasto, czekają aż Orloj wybije godzinę i spotykają się na kawie w pobliskich, czynnych niemal do rana kawiarenkach.
Bezpośrednio na płycie rynku znajduje się pomnik Jana Husa, słynnego czeskiego reformatora religijnego, uznanego później za heretyka i spalonego na stosie. Mimo protestów władz austriackich, prażanie dopięli swego i postawili pomnik na rynku.
Wokół rynku stoją, w większości barokowe budynki, kryjące w sobie fundamenty romańskich i gotyckich kamienic. Stopniowo podnoszono też poziom zabudowy i płyty rynku, aby uchronić miasto przed powodziami.
Na północnej ścianie rynku znajduje się kościół św. Mikołaja, oraz secesyjny budynek będący siedzibą czeskiego Ministerstwa Handlu. Po stronie wschodniej warto obejrzeć dom Pod Kamiennym Dzwonem, gdzie organizowane są wystawy czasowe. Oryginalną ozdobą budynku jest kamienny dzwon zatopiony częściowo w ścianie domu. Bezpośrednio do niego przylega pałac Goltz-Kinskych służący wystawom Galerii Narodowej, w którym na parterze znajdował się sklep pasmanteryjny ojca Franza Kafki. Z balkonu tego budynku Klement Gottwald ogłosił powstanie socjalistycznej Czechosłowacji. Tuż obok znajduje się kościół Panny Marii przed Tynem.
Zdecydowanie najciekawszym budynkiem jest Ratusz Staromiejski (Staroměstská radnice), który otwarto w 1338 roku na potrzeby rady miejskiej. Złożono go z kilku sąsiadujących ze sobą budynków, zachowując ich dotychczasowy wygląd. Sprawia to, że oglądając go z zewnątrz nie można uwierzyć, że wewnątrz są one połączone. W roku 1364 dobudowano 70-metrową gotycką wierzę, na którą warto się wspiąć, aby obejrzeć roztaczający się z niej widok.
Ozdobę ratusza stanowią drewniane drzwi i XV-wieczny zegar astronomiczny - Orloj, przed którym codziennie gromadzą się turyści podziwiający paradę zintegrowanych z nim figur przypominających o upływie czasu. Pod kaplicą wykuszową usytuowane jest 27 białych krzyży symbolizujących straconych po bitwie pod Białą Górą, przywódców powstania protestanckiego przeciwko władzy Habsburgów.
Materiały zaczerpnięte (źródła różne)