Třebechovickie Muzeum Szopek (Třebechovické muzeum betlémů)
Pokaż Miejsca na większej mapielokalizacja
Ekspozycja Muzeum Szopek liczy ponad czterysta niepowtarzalnych eksponatów. Najbardziej znana jest tzw. Szopka Probošta, pochodząca z XIX wieku.
W jej skład wchodzi ponad 2000 figurek i elementów rzeźbionych z drewna, uruchamianych przy pomocy unikatowego mechanizmu. Autorami szopki są rzeźbiarz ludowy Josef Probošt wspólnie z innym doświadczonym artystą Josefem Kapucianem, którego zaprosił do stworzenia wspólnego dzieła. Figurki są wprawiane w ruch za pomocą finezyjnego mechanizmu opracowanego przez Josefa Frimla. Szopka ma długość 7 metrów, ponad 3 metry szerokości i 2 metry wysokości.
Motywem centralnym jest żłobek ze Świętą Rodziną i kłaniającymi się pasterzami. Kolejne poziomy przedstawiają sceny z życia zwyczajnych ludzi i rzemieślników. Autorów inspirowały rzeczywiste postacie z Trzebechovic i okolicy. Pozostałe tarasy wypełniają sceny biblijne od zwiastowania Pannie Marii poprzez ukrzyżowanie Jezusa aż do jego wniebowstąpienia. Wysunięte przed szopkę dwie postacie chłopca i dziewczynki trzymają cynowe miseczki taktownie wskazując ówczesnym zwiedzającym miejsce, gdzie można zostawić opłatę za zwiedzenie szopki. Całe dzieło oprawione jest w maszynowo opracowane drewniane kulisy oraz wieżyczki.
Materiały zaczerpnięte (źródła różne)