Muzeum Uzbrojenia - Poznań Cytadela
Pokaż Miejsca na większej mapielokalizacja
Podczas spaceru w stronę muzeum uzbrojenia, mijamy pozostałości fortowe. Po dotarciu do muzeum ukazuje się ekspozycja czołgów, od której zaczynamy zwiedzanie. Czołgi, które w znacznej liczbie stały u wejścia można swobodnie oglądać. Wszystkie prezentowane maszyny są dobrze zachowane. Kolejnym punktem jest ekspozycja wewnątrz i wyjście do plenerowej ekspozycji sprzętu militarnego. Wystawa proponuje nam oglądanie armat, samolotów, wozów bojowych oraz innego sprzętu wojskowego. Po zrobieniu kilku fotek, przegonieni przez ulewny deszcz, udaliśmy się ku wyjściu by zakończyć wizytę w tym jakże inspirującym miejscu.
W oryginalnie zachowanym wnętrzu schronu znajduje się ekspozycja militariów, dokumentów, zdjęć poświęconych walkom o Festung Posen w lutym 1945 roku oraz udziałowi w nich mieszkańców Poznania tzw. cytadelowców.
Obejrzeć tu można różnego typu uzbrojenie radzieckie i niemieckie m.in. komplet karabinów samopowtarzalnych systemu Mauser i Walther, ciekawie eksponowaną - wraz ze skrzynkami - amunicję artyleryjską, a także zbiór broni i amunicji zebranej na terenie Cytadeli podczas budowy parku.
Największą atrakcję tutejszej stałej ekspozycji stanowi plenerowy park sprzętu wojskowego z kilkunastoma pojazdami wojskowymi, 9 samolotami i 2 helikopterami, 5 czołgami, licznymi armatami, działami i moździerzami. Najstarsze eksponaty pochodzą z początku XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługują radzieckie czołgi z okresu II wojny światowej: czołg średni T-34 i unikatowy czołg ciężki IS-2 z pierwszych serii produkcyjnych, wyprodukowany w 1944 roku, sławna wyrzutnia rakietowa BM-13N "Katiusza"
na podwoziu amerykańskiej ciężarówki Studebaker; US-6 czy samochody: unikatowy ZiS-5/12 z amerykańskim reflektorem przeciwlotniczym Z-15-4/3 i trzy samochody ZIS-151, każdy ze stacją radiolokacyjną. Na ekspozycji pokazane są też konstrukcje powojenne, wycofane z uzbrojenia Wojska Polskiego, m.in. samoloty Ił-28, Su-20, Jak-12M, śmigłowiec SM-1 oraz czołgi T-55A i T-72.
Informacja
http://www.muzeumniepodleglosci.poznan.pl/index.php?module=htmlpages&func=display&pid=4
Materiały zaczerpnięte (źródła różne)