Głuszyca
Pokaż Miasta na większej mapielokalizacja
Materiały zaczerpnięte (źródła różne)
Niewielkie miasto położone w Obniżeniu Górnej Bystrzycy między Górami Suchymi (cześć Gór Kamiennych) i Górami Sowimi.
Głuszycę przecina główna droga z Wałbrzycha do Kotliny Kłodzkiej, niemal równolegle biegnie linia kolejowa do Kłodzka.
Rys historyczny
Założycielami osady byli niemieccy koloniści osiedli tu w XIII wieku, kiedy ziemie te należały do korony czeskiej. Prawie od samego początku była ośrodkiem tkactwa. Jako osada przygraniczna (graniczyła z ziemiami należącymi to książąt świdnickich) była wielokrotnie niszczona przez przemarsze Husytów, podczas walk chłopów z kontrreformacją i podczas wojny trzydziestoletniej.
Podczas drugiej wojny światowej w Głuszycy (Walimiu, Jugowicach, Kolcach, Olszyńcu, Zimnej i Wałbrzychu) funkcjonowały filie obozu koncentracyjnego Gross Rosen. W latach 1943-1945 przez miejscowość przewieziono kilkanaście tysięcy przymusowych robotników do pracy w Górach Sowich (projekt Riese).
Po wojnie Głuszyca stała się ważniejszym ośrodkiem tkactwa w tym regionie. Dopiero w 1962 uzyskuje prawa miejskie.Pod koniec lat 80-tych XX wieku nastąpiło załamanie gospodarki i wiele zakładów upadło. Dziś działają nieliczne a miasto straciło charakter ośrodka włókienniczego.
Atrakcje turystyczne
Miejscowość jest dobrym punktem do rozpoczęcia wyprawy w Góry Sowie gdzie znajdują się główne obiekty historyczne związane z drugą wojną światową. Część obiektów jest otwartych dla turystów, w dużej części nadal trwają prace nad zagospodarowaniem dla turystyki. W okolicy uważny obserwator zauważy liczne pozostałości po budowlach i części infrastruktury prowadzące w Góry Sowie.
W mieście znajdują się liczne budynki i wille stylizowane na pałacyki należące niegdyś do właścicieli fabryk (głównie przy ulicy Grunwaldzkiej). Na szczególną uwagę zasługuje barokowy zajazd "Pod Jeleniem" z 1784 r., kościół MB Królowej Polski z XVIII wzniesiony przez protestantów (do 1946 ewangelicki).
W okolicy:
- drewniany kościółek MB Śnieżnej z XVI w.(w Sierpniach)
- drewniany kościółek MB Zielnej z XVIII w.(w Grzmiącej)
- ruiny zamku Rogowiec na górze o tej samej nazwie (należący do łańcucha warowni granicznych książąt Świdnicko - Jaworskich)